Acu labsajūtas nodrošināšana

Acis ir viens no cilvēka jutīgākajiem un neaizsargātākajiem maņu orgāniem, tāpēc par to aizsardzību un labsajūtu jārūpējas pastiprināti. Veicot regulāras profilaktiskas apskates un redzes pārbaudes var laikus diagnosticēt dažādas negatīvas izmaiņas un tās viegli novērst. Ja problēmu atklāj tikai tad, kad tā samilzusi, tās labošana var prasīt ilgstošu terapiju, dārgus medikamentus un pat ķiruģiskas manipulācijas. Un tas viss arī nedod garantiju, ka problēma pilnībā tiks novērsta un neizraisīs acu veselības pasliktināšanos. Kādi tad ir galvenie ieteikumi, kā ikdienā rūpēties par savām acīm?

Acu atpūtināšana

Mūsdienās katram mājās un darbā ir dažāda veida modernās tehnoloģijas – datori, planšetes, viedtelefoni, televizori. Savas acis ar šīm ierīcēm noslogojam gan darbā, gan brīvajā laikā. Tiem, kas darba dienu pavada pie datora ekrāna, jāatcerās katru stundu vismaz dažas minūtes atpūtināt acis, skatoties tālumā vai veicot citus acu vingrinājumus. Intensīva acus pakļaušana darbam ar modernajām tehnoloģijām rada acu saspringumu, apsārtumu, sausumu. Šādas sūdzības ir jau gados pavisam jauniem cilvēkiem. Tāpēc vecākiem būtu jāseko, lai bērni un jaunieši pie datora pavadītu tikai tik laika, cik nepieciešams mācībam. Arī televizora skatīšanās būtu jācenša ierobežot, piedāvājot tā vietā kādas citas aktivitātes. Acu labsajūtu ļoti ietekmē arī darba telpas iekārtojums un apgaismojums. Nevajadzētu pie datora strādāt krēslā vai tumsā, jo tad pārak sasprindzinām acis. Acu atpūtināšana īpaši aktuāla tiem cilvēkiem, kas lieto lēcas. Jāsaka, ka mūsdienās ražo arvien kvalitatīvākas lēcas. Piemēram, Lensor lēcas ražotāji izgatavojuši ar visjaunākajām tehnoloģijām un inovatīvākajiem, acīm draudzīgakajiem materiāliem, kas mazāk ietekmē acis. Tomēr, neskatoties uz to,  lēca ir svešķermenis acī, un ir vajadzīgs regulāri acis no tām atpūtināt. Speciālisti iesaka brīvdienās mājās lēcas aizstāt ar brillēm un ļaut acīm paelpot un atpūsties. Kontaktlēcu lietotājiem un visiem citiem, kuriem ikdienā acis sanak daudz piepūlēt, vajadzētu lietot mitrinošos un aizsargājošos pilienus, kas nodrošinās acu komfortu un mitruma līmeni.

Kvalitatīva kosmētika

Jautājums par acu labsajūtu un kosmētikas lietošanu gan vairāk attiecināms uz jaunietēm un sievietēm. Saprotams, ka viņas vienmēr vēlas izskatīties labi un tāpēc liek uz sejas un acīm dekoratīvo kosmētiku. Tomēr jāatceras, ka kvalitatīvas kosmētikas lietošana ir ilgtermiņa ieguldījums jūsu veselībā un izskatā. Jaunas meitenes un sievietes domā, ka skaistums un gluda sejas āda būs mūžīga, bet jau tuvojoties trīsdemit gadu vecumam sejas, adā sāk parādīties pirmās novecošanās pazīmes. Ja sejas āda un āda ap acīm netiek pienācīgi kopta un vēl papildus tiek lietota zemas kvalitātes kosmētika, novecošanās būs daudz straujāka. Kosmētikas jomā atslēga būtu kvalitāte nevis kvantitāte. Labāk iegādāties vienu dārgāku un kvalitatīvāku skropstu tušu vai acu krēmu, nevis pirkt vairuma zemas kvalitātes izstrādājumus. Vislabāk būtu izvēlēties organisku un sertificētu kosmētiku, jo tajā netiek lietotas dažādas ķīmiskas sastāvdaļas, kas var kairināt acis un pat izraisīt alerģisku reakciju. Lai arī kāda kosmētika tiktu lietota, pirms gulētiešanas tā noteikti ir jānotīra ar speciali tam paredzētiem līdzekļiem, it īpasi acu kosmētika, jo, guļot ar kosmētiku, acīs iekļust sīkas daļiņas, kas grauž un kairina acis, veicina to sausumu un jutīgumu. Regulāri nenotīrot kosmētiku, acis un āda ap tām jutīsies un izskatīsies nogurusi, nevesela un novecojušāka. Lēcu lietotājām kosmētika ir jāuzklāj pēc kontaktlēcu ieveitošanas un jānotīra pēc lēcu izņemšanas. Tādā veida tiek samazināta iespēja, ka zem lēcas iekļūs kosmētikas daļiņas, kairinās acis un sabojās lēcu.

Saulesbrilles

Nu jau sen visiem ir zināms, kas saulesbrilles nav tikai stila aksesuārs, ko pieskaņot pie apģērba un citiem aksesuāriem. Saulesbrilles ir ikdienas nepieciešamība visā gada siltajā sezonā, kad ir pastiprināta saules intensitāte un UV starojums. Kvalitatīvas saulesbrilles nekad nebūs ļoti lētas, tāpēc nav jēgas pirkt tās lielveikalā par dažiem eiro. Šādas brilles acīm tikai vairāk kaitēs, nevis aizsargās tās. Vislabāk brilles izvēlēties pie optikas preču tirgotājiem, tur varēsiet būt pārliecināti, ka saņemat kvalitatīvu preci. Saulesbrilles veic vairākas ļoti svarīgas funkcijas. Vispirms jau aizsargā acis no kaitīgā saules starojuma, palīdz tām neapdegt saulē, mazina asarošanu, kas bieži tiek novērota tieši vasarā. Arī vizuāli tās uzlabo sejas mīmiku, jo mazina vajadzību samiegt acis un pieri, izejot spilgtā saulē. Šobrīd saulesbriļļu dizaina un krāsu izvēle ir ļoti plaša, tas nozīmē, ka savai sejas formai un stilam atbilstošas var atrast ikviens.