Kā tīrīt padzīvojušus sudraba juvelierizstrādājumus?

juvelierizstrādājumiVai labprāt vēlētos vēl pavalkāt vecmammas sudraba izstrādājumus, bet tie ir vai nu pilnībā nomelnējuši vai arī klāti ar zaļganu apsūbējumu? Nebēdā, tā ir kā kvalitatīvu juvelierizstrādājumu kvalitātes zīme – augstvērtīgs sudrabs reaģē ar gaisu un ar laiku var kļūt pilnībā melns. Šoreiz nedaudz pievērsīsimies sudraba juvelierizstrādājumu tīrīšanai. Visas metodes iedalāmas divās grupās – tautas līdzekļi un profesionālie. Iesakām sākt ar tautas metodēm, jo tās parasti ir lētākas, un, ja nepieciešama kārtīgāka tīrīšana, pievērsties modernajiem, profesionālajiem sudraba juvelierizstrādājumu tīrīšanas metodēm. Šoreiz vairāk parunāsim tieši par klasiskajām tautā pārbaudītajām metodēm, un vēlāk pievērsīsimies modernajiem sudraba juvelierizstrādājumu tīrīšanas risinājumiem.

Tradicionālās tautas metodes

Šķiet, vissenākā metode ir juvelierizstrādājumu tīrīšana ar pelniem. Vislabāk tam noderēs kārtīgas malkas pelni, bet droši to vari darīt arī ar jebkura veida izdedžiem – tikai uzmanies, lai viss būtu kārtīgi sadedzis, un pelnos nebūtu nekādu skrāpējošu daļiņu, kas varētu sabojāt juvelierizstrādājumus! Samitrini sudrablietu, noklāj juvelierizstrādājumu ar pelniem un viegli nopulē. Pēc tam noskalo virsmu un spoguļojies! Vēl viena populāra sentēvu metode ir pulēšana, izmantojot vilnas zeķi. Šāda metode ir efektīva tikai ja juvelierizstrādājumiem nav kādu smalku nepieejamu vietu, šī metode vairāk derēs traukiem karotēm, paplātēm utt.

Populāras kļuvušas arī sudraba juvelierizstrādājumu tīrīšanas metodes, kas acīmredzot radušās nedaudz vēlāk. Ļoti efektīva ir juvelierizstrādājumu tīrīšana ar dzeramo sodu. Tīrīšanai ar sodu ir divas metodes – var izklāt bļodu ar alumīnija foliju un tajā ielikt juvelierizstrādājumus , to visu apbērt ar dzeramo sodu ( ar kaudzi) un apliet ar karstu ūdeni. Tam visam jāļauj paburbuļot aptuveni 5 min. un pēc tam atliek vien nosusināt juvelierizstrādājumus. Iespējams arī tīrīt kādu konkrētu juvelierizstrādājuma apvidu to samitrinot, uzberot sodu un viegli paberzējot ar mitru lupatiņu. Vēl viena populāra un efektīva sudraba juvelierizstrādājumu tīrīšanas metode, kas palīdzēs gadījumos, kad vajadzīga maza tīrīšana,  ir ar parastāko zobu pastu un zobu birstīti. Jāuzmanās ar baltinošajām zobu pastām – sudraba juvelierizstrādājumi ir no mīksta metāla, un šādā zobu pastā atrodamās abrazīvās daļiņas var tos saskrāpēt!

Izmantojot kādu no šīm metodēm, noteikti varēsi priecāties par vecmammas skaistajiem sudraba juvelierizstrādājumiem – tie izskatīsies kā jauni!