Kādēļ jākrāj nauda?

patēriņa kredītsDzīvošana no algas līdz algai Latvijā kļuvusi teju par normu, tomēr reti kurš zina, ka, iemācoties veiksmīgi plānot savas finanses un nedaudz mainot naudas tērēšanas paradumus, iespējams ne tikai līdzsvarot ikmēneša budžetu, bet arī veidot uzkrājumus. 

 Krāšana nebūt nenozīmē, ka līdzekļi jāpārtrauc tērēt vispār vai jāierobežo savi tēriņi līdz minimumam. Bieži vien vislielākos panākumus var gūt sabalansējot vēlmes ar vajadzībām, uzstādot prioritātes un pieņemot finansiāli atbildīgus lēmumus. Veiksmīgi veidojot uzkrājumus, var izveidot ne tikai iekrājumus nebaltai dienai, bet arī sasniegt ilgtermiņa mērķus. 

Kādi ikdienas paradumi būtu jāmaina, un kas jāņem vērā, lai budžets būtu ne tikai līdzsvarā, bet arī veicinātu uzkrājumu veidošanos, par to pastāstīsim raksta turpinājumā.

Izvirzi prioritātes

Lai uzsāktu iekrāšanu, iesākumā jātiek skaidrībā ar to, cik brīvo līdzekļu ir Tavā rīcībā. Tādi maksājumi kā dzīvokļa īre un komunālie pakalpojumi ir uzskatāmi par prioritāriem, jo nodrošina ērtības un jumtu virs galvas. 

Pie šiem maksājumiem pieskaitāmi arī kredītmaksājumi gadījumos, kad, piemēram, ticis ņemts patēriņa kredīts (lasīt vairāk). Līdzekļi, kas atlikuši pēc prioritāro maksājumu veikšanas ir uzskatāmi par brīvajiem līdzekļiem un veido Tavu atlikušo mēneša budžetu.

 Apdomīga un labi izsvērta rīkošanās ar tiem palīdzēs ne tikai vienmērīgi sadalīt tos līdz nākošai algas dienai, bet arī atsijāt jomas, kurās tiek tērēts neapdomīgi. 

Jāatceras, ka krāšanai nav jārobežojas ar skopumu, tai jānoris organiski, neradod diskomfortu un neierobežojot pašu krājēju. Bieži vien vislabāko rezultātu var sasniegt ievērojot elementārus finanšu plānošanas pamatprincipus. Tādā veidā uzkrājumu veidošana būs vienmērīga un neprasīs sevis ierobežošanu vai atteikšanos no ierastā komforta.

 Uzskaiti izdevumus un kontrolē tēriņus

Veiksmīgas uzkrājumu veidošanas pamatā ir labi pārdomāti un budžetam draudzīgi naudas tērēšanas paradumi. Tas nebūt nenozīmē, ka turpmāk veikalos būs jāizvēlas tikai akcijas preces vai preces no zemo cenu groza! Tas nozīmē vien to, ka pirkumi turpmāk būs kārtīgi jāplāno un jāizsver. Tātad pirms katras iepirkšanās, vai tā būtu pārtikas iegāde vai garderobes atjaunošana, jāsastāda iepirkumu saraksts, no kura, iepirkšanās laikā nevajadzētu atkāpties. 

Galvenais klupšanas akmenis, iepērkoties lielveikalos, ir impulsīvo pirkumu veikšana. Lai no tiem pēc iespējas izvairītos, uz veikalu ieteicams ņemt līdzi tieši tik daudz līdzekļu, cik, vadoties pēc iepirkumu saraksta, aptuveni būs vajadzīgs. 

Lai finanses būtu vieglāk pārskatāmas, uz veikalu ieteicams ņemt līdzi tikai skaidru naudu, jo, norēķinoties ar kredītkarti, bieži vien iespējams pārtērēties. Nebūtu ieteicams uz veikalu doties tikai pastaigas pēc, bet, ja iemīļotajā lielveikalā tomēr noris kāds Tevi interesējošs izklaides pasākumus, tad neņem līdzi kredītkarti, tā vietā paņem līdzi tikai sīknaudu, piemēram, kafijas iegādei.

Lai labāk pārredzētu sfēras, kurās līdzekļus tērē neapdomīgi, ieteicams krāt visus pirkumu čekus, ko mēneša beigās sakārtot pēc kategorijām. Šādā veidā būs pārskatāmas jomas, kurās tērē par daudz un neapdomīgi. Tāpat šāds uzskatāms pārskats noderēs tam, lai kļūdas vairs turpmāk nepieļautu, rīkotos ar līdzekļiem apdomīgāk un ietaupītos līdzekļus atliktu kādam ilgtermiņa mērķim.