Koka ēku atjaunošana

Dzimtas māja – tas, manuprāt, ir nenovērtējams dārgums, ko vērts saglabāt nākamajām paaudzēm. Tieši tāpēc, aplūkojot lauku ainavu, kur rindojas pamestas mājas, brīžiem sažņaudzas sirds. Sūrā darbā celtās ēkas nu stāv pussabrukušas un nevienam nevajadzīgas. Kas to lai zina, kur palikuši to iemītnieku bērni un mazbērni. Cits pelna iztiku ārzemēs, citam nav pieticis līdzekļu vai vienkārši trūcis intereses par senču būvēto namu. Vēl citi saimnieki aizgājuši tajā saulē, neatstājot mantiniekus. Katrai lauku viensētai ir savs stāsts, ko vienkāršs garāmgājējs nekad neuzzinās. Taču, gods kam gods, ir vēl tādi, kas dzimtās mājas nav atstājuši novārtā un ir gatavi to atjaunošanā ieguldīt gan laiku, gan līdzekļus.

Arī mūsu ģimenei pieder lauku viensēta Kurzemes pusē. Ritot laikam, koka būves manāmi novecojušas. Vecie baļķi, lai gan vēl gana stabili un izturīgi, izskatās veci un nomelnējuši, dzīvojamās ēkas koka grīdu piemeklējis līdzīgs liktenis, bet jumtos vietumis redzami pamatīgi bojājumi. Lai gan paši namā uzturamies tikai vasarā, ēkas vienmēr esam centušies uzturēt kārtībā, cik nu ļāvusi rocība. Tiesa, līdzekļu vienmēr bijis par maz – pamatīgākiem atjaunošanas darbiem tā arī saņēmušies neesam. Taču nu sapratām, ka laiks to mainīt. Postījumi ar katru gadu kļūst arvien lielāki, līdz ar to pieaugot arī remonta izmaksām, un, ja turpināsim darāmo atlikt, drīz vairs nebūs palicis nekas, ko glābt. Tā nosprieduši, ķērāmies pie darba.

Labākais palīgs – lineļļa

Lai atjaunošanas darbi noritētu veiksmīgi, nolēmām konsultēties ar profesionālu būvnieku. Vaicājām pēc padoma – ko varam paveikt pašu spēkiem, bet kurus darbus labāk uzticēt zinošākām rokām. Kā izrādās, mūsu māja nemaz nebija tik sliktā stāvoklī, un daudzviet viegli varējām tikt galā paši. Ēkas sienu baļķi dažviet bija satrunējuši, taču bojājumi nebija neatgriezeniski. Lai atjaunotu koka izskatu, apturētu tālāku trunēšanas procesu un aizsargātu virsmu no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes, meistars ieteica izmantot kokdarvas un lineļļas krāsu. Veco koksni iesākumā nepieciešams rūpīgi noslīpēt, attīrot to no iepriekšējās krāsas paliekām, un tad uz virsmas var klāt jauno krāsu. Jāņem vērā tas, ka darbi jāveic siltā un saulainā laikā, kā arī tas, ka šī krāsa ilgi žūst – būtu nepieciešams veikt atbilstošus sagatavošanās darbus, lai pie svaigi krāsotā koka nepieliptu dažādi putekļi, gruži un citi sīkumi. Tāpat svarīgi tas, ka kokdarvas un lineļļas maisījums uz krāsojamās virsmas jāklāj karsts. Šis process ir gana piņķerīgs, un prasa zināmas iemaņas. Tiesa, ieguldītās pūles ir tā vērtas – baļķi izskatīsies gluži kā jauni, un krāsa būs īpaši izturīga, proti, saglabās teju nevainojamu veidolu vismaz desmit gadus. Turklāt šī tipa krāsa veido izcilu aizsargslāni – pasargā koku no kaitēkļiem un atgrūž ūdeni, tādējādi pasargājot ēku no laikapstākļu radītajiem bojājumiem. Rezultāts patiesi bija ievērības cienīgs. Vecais koka nams nu izskatījās gluži kā jaunbūve, un pagalma ainava nu atstāja gluži citu, sakoptāku iespaidu.

Grīdu atjaunošana

Arī grīdas atjaunošanai talkā var ņemt lineļļu. Vecā grīda kārtīgi jānoslīpē, noņemot bojāto kārtu un niecīgu daļu virsējās koksnes. Lai gan darbiņš izklausās gana viegls un, šķiet, būs pa spēkam katram, tā nemaz nav. Drīz vien sapratām, ka nekādi neizdodas virsmu noslīpēt līdzeni un noņemt tieši tik plānu koksnes slānīti, cik nepieciešams, lai darbus turpinātu. Atmetām ar roku un uzticējām darbu profesionāliem meistariem. Viņi darāmo paveica viens un divi, un jau pēc trim dienām mūsu mājas grīdas izskatījās tā it kā būtu tikko izbūvētas – gludas, svaigi nolakotas un mirdzošas. Jāatzīmē, ka arī šeit meistari izmantoja īpašu uz lineļļas bāzes veidotu vasku, kas ir ne tikai dabai draudzīgs, bet arī gana izdevīgs materiāls. Ja grīdu atjaunošana tiks veikta regulāri, vairs nebūs nekādas vajadzības pēc pilnīgas restaurācijas. Izdilušās vietas varēs viegli piekrāsot, izmantojot šo pašu materiālu.

Jumtu remonts

Dzīvojamai mājai ir dakstiņu jumts, un šeit jumta remontu veica profesionāli jumiķi. Bojātie dakstiņi tika nomainīti, caurumi aizlāpīti, un dažādas stiprinājumu vietas atjaunotas. Nu jumts vairs nelaida cauri ūdeni, un mēs varējām būt pārliecināti, ka iekštelpas būs drošībā. Vienai no saimniecības būvēm jumtu diemžēl saglābt neizdevās. Palīgos nāca uzņēmums Roofmaster, kas ātri un kvalitatīvi ieklāja jaunu jumta segumu.

Par spīti tam, ka šovasar mūsu mājas labad paveicām diezgan daudz, darāmā vēl pietiek. Nākamgad plānojam labiekārtot apkārtni, atjaunot veco šķūni un veikt citus vajadzīgos darbus. Mans sapnis – lai manā dzimtas mājā mieru un ģimenes laimi rod arī bērni, mazbērni un mazmazbērni.