Malkas katli – ekonomisks apkures veids Latvijas apstākļos

malkas katliMalkas katli ir vistradicionālākais siltuma avots apkures sistēmās Latvijā. Ne velti, jo pie mums nav jāsūdzas par koku trūkumu un malkas cenas, salīdzinot ar daudzām citām valstīm, vienmēr saglabājas zemas. Malkas katli darbojas vienkārši un bez liekas elektronikas – tas bieži vien nozīmē, ka pastāv mazāka iespēja, ka tas varētu saplīst un atstāt tevi aukstumā.

Nosaukums ‘’malkas katli’’ ir nedaudz maldinošs, jo patiesībā šāda veida katlus iespējams darbināt ar dažādu cieto kurināmo, arī briketes vai ogles. Tas nozīmē, ka, gadījumos kad kāda iemesla dēļ nevarēsi laicīgi sagādāt malku, varēsi izlīdzēties ar kādu citu cieto kurināmo. Malka gan parasti Latvijā ir visizdevīgākais kurināmais, bet, gadījumā, ja notiks kādas cenu svārstības, bez problēmām varēsi malkas katlu izmantot gudri un pilnībā pāriet uz apkuri ar, piemēram, oglēm.

Izvēloties malkas katlus, svarīgi ņemt vērā tā uzbūvi – ļoti svarīgi ņemt vērā kāds ir pieļaujamais pagales garums, kāds ir katlu tilpums. Atšķirībā no citiem apkures katliem, malkas katlu efektivitāti nosaka tieši šie parametri, jo tiem nav dažādu elektroniskās regulēšanas papildiespēju. Malkas katlu efektivitāte ir tiešā mērā atkarīga no tā izmēriem.

Tomēr, ja kādreiz nākotnē vēlēsies pāriet uz automatizētu apkuri, to būs iespējams izdarīt arī ar malkas katlu. Gandrīz visiem  mūsdienu malkas katliem iespējams uzstādīt granulu degli, kas tos padarīs par automatizētiem granulu apkures katliem! Tāpēc malkas katli ir labs pirkums, ja šobrīd nevari atļauties granulu katlu, tomēr plāno nākotnē pāriet uz gudrāku, automatizētu apkuri.

Atceries, ka vislabāk pirms malkas katlu iegādes konsultēties ar speciālistu. Apkures speciālists spēs aprēķināt, kāda tilpuma malkas katls būs visizdevīgākais tieši tavai mājai, kā arī spēs konsultēt par tālākajām katla uzlabošanas iespējām.