No kā jāuzmanās, braucot ar auto stipra lietus laikā?

stiprs lietusPar pieredzējušu autovadītāju nav iespējams kļūt vienas dienas laikā. Arī ar autovadītāja apliecības iegūšanu reizēm nepietiek, lai sauktu sevi par šoferi. Pieredze nāk ar laiku, un autovadītājiem laika gaitā jāapgūst dažādas iemaņas, lai spētu novaldīt auto visdažādākajās situācijās. 

Tas attiecas arī uz automašīnas vadīšanu dažādos laikapstākļos, tāpēc šoreiz uzzini un liec aiz auss, no kā jāuzmanās, braucot ar auto stipra lietus laikā.

No kā būtu jāizvairās, esot pie auto stūres stipra lietus laikā?

 

  • No pārāk liela ātruma

Braukšana ar auto stipra lietus laikā ir tikpat bīstama kā sniega vai stipras miglas gadījumā, tieši tāpēc jāpatur prātā sentēvu gudrība –  lēnāk brauksi, tālāk tiksi.

 Samazinot braukšanas ātrumu stipra lietus laikā, ir iespējams sevi pasargāt no izslīdēšanas un pat avārijas, jo brauktuve, pateicoties lietum, ātri vien kļūst slidena, kā arī riepu saķere ar ceļa segumu pasliktinās. 

Ļoti stipra lietus laikā ieteicamais ātrums ir aptuveni 50 km/h, pilsētā pat 30 km/h. Pavisam stipra lietus laikā vari droši arī apsvērt domu, piestāt ceļa malā un ceļu turpināt tikai tad, kad stiprā lietusgāze pierimusi.

 

  • No straujas bremzēšanas

Stipra lietus laikā jāizvairās no pārāk straujas bremzēšanas, lai izvairītos no sānslīdes. Jārēķinās arī ar to, ka lietus palielina bremzēšanas ceļu tāpat kā sniegs un apledojums uz ceļa. Tādēļ, braucot lietū, esi uzmanīgs gan pirms krustojumiem, gan pirms gājēju pārejām. Lietus laikā nedrīkst ne tikai strauji bremzēt, bet arī izdarīt straujus manevrus ar auto. Pastāv iespēja, ka mašīna zaudēs vadāmību, savukārt tas ir nopietns drauds dzīvībai.

 

  • No slīdēšanas

Pat ja brauc uzmanīgi ar lietus apstākļiem piemērotu ātrumu, izvairies no straujas bremzēšanas un neapdomīgiem manevriem, paturi prātā, ka izslīdēšana var notikt arī citos gadījumos, piemēram, izbraucot līkumus. 

Jāpatur prātā, ka ceļš stipra lietus laikā kļūst tikpat slidens un bīstams kā apledojis ceļš.

 

  • No akvaplanēšanas

Stipra lietus laikā, vadot automašīnu var gadīties ne tikai slīdēšana, bet arī tāda nepatīkama lieta kā akvaplanēšana, ko var izraisīt strauja manevrēšana uz ceļa. Akvaplanēšanas laikā tiek zaudēta saķere ar ceļa virsmu, jo starp riepām un ceļa segumu nokļūst salijušais ūdens, kas liek zaudēt jebkādu kontroli pār vadīto automašīnu. 

slikta redzamība

  • No peļķēm

Arī peļķes stipra lietus laikā ķļūst par papildu risku. Pirmkārt, jau tāpēc, ka iebraucot peļķē, var sākties akvaplanēšana vai ūdens var nonākt dzinējā, otrkārt, ir liela iespējamība, ka peļķe sevī slēpj lielu un dziļu bedri, kas var sabojāt Tavu spēkratu. Ja iespējams, labāk tās apbraukt, savukārt, ja tas nav iespējams, pacenties tām izbraukt cauri ar nemainīgu braukšanas ātrumu.

Starp citu, stipra lietus laikā ieteicams arī turēties tālāk no apmalēm, ne tikai tādēļ, lai pasargātu gājējus no apšļakstīšanas, bet arī tāpēc, ka pie apmalēm bieži sakrājas ūdens un tur veidojas peļķes, kas var slēpt ļoti nepatīkamas bedres.

 

  • No sliktas redzamības

Stipra lietus laikā pasliktinās arī redzamība, līdzīgi kā stipras miglas apstākļos. Lai uzlabotu redzamību, braucot lietū, ieslēdz priekšējos dienas lukturus, ja redzamība sliktāka par 100 m vari ieslēgt arī miglas lukturus. No tālajām gaismām gan labāk izvairīties, jo tās lietus laikā atstarojas un pretī braucošo var apžilbināt. 

Rūpējies arī par to, lai neaizsvīstu logi un vējstiklu tīrītāji būtu labā darba kārtībā. Savukārt, ja redzamība ir pavisam slikta, tad labāk atrodi piemērotu vietu ceļa malā, lai netraucētu citus ceļu satiksmes dalībniekus, ieslēdz avārijas gaismas un pagaidi līdz redzamība uzlabojas un vari droši turpināt ceļu.

 

  • No citiem autovadītājiem

Stipra lietus laikā jāuzmanās ne tikai no lietus izraisītajām grūtībām, bet arī no citiem autovadītājiem. Ja nu viņiem gadās saslīdēt, vai gadās, kas cits neparedzēts. Tāpēc ievēro drošu distanci no citām automašīnām.

Gadījumos, ja tomēr noticis ceļu satiksmes negadījums, labi palīdz auto apdrošināšana, tāpēc ir svarīgi jau laikus uzzināt vairāk par apdrošināšanas polises izmaksām.