Pārstāj dzīvot pāri saviem līdzekļiem un ieklausies šajos padomos!

Pārstāj dzīvot pāri saviem līdzekļiem (1)Vai Tu dzīvo pāri saviem līdzekļiem? Iespējams, Tu to apzinies un centies mainīt. Taču ne vienmēr atbilde uz šo jautājumu ir tik acīmredzama. Un tajā slēpjas visai liela bīstamība. Ja regulāri iztērē vairāk, nekā nopelni, agri vai vēlu nonāksi bēdīgā finansiālā situācijā.

Pazīmes, kas liecina, ka dzīvo pāri saviem līdzekļiem

Dažkārt to, ka tiek dzīvots pāri saviem līdzekļiem, var redzēt skaidri, taču reizēm tas prasa rūpīgāku situācijas analīzi. Turpinājumā dažas pazīmes, kas var norādīt, ka šajā jomā vajadzīgas kādas korekcijas –

  • Tev ir grūtības apmaksāt visus savus ikmēneša rēķinus;
  • Tu dzīvo no algas līdz algai;
  • Pēc obligāto maksājumu veikšanas Tavā kontā praktiski nekas nepaliek;
  • Tu neplāno savu finansiālo nākotni un lielākus pirkumus;
  • Tev regulāri jāaizņemas, lai varētu sagaidīt nākamo algas dienu;
  • Tev nav plāna, kā rīkoties negaidītās situācijās – neparedzēti izdevumi mēdz būtiski ietekmēt finansiālo stabilitāti

Ja izlasot šo sarakstu, vienā vai vairākos punktos atpazini sevi, iespējams, ir laiks domāt par pārmaiņām. Un jā – ja Tev ir sajūta, ka Tu dzīvo pāri saviem līdzekļiem, visticamāk, tā arī patiešām ir.

Kā mainīt situāciju?

Lai mainītu situāciju, nepieciešama jauna stratēģija un ieradumu maiņa. Ja mērķis ir pārtraukt dzīvot pāri saviem līdzekļiem, jāpanāk, ka izdevumi ir mazāki, nekā ienākumi. Protams, to, iespējams, nepanāksiet vienas dienas vai nedēļas laikā, taču tas arī nav nekas neizdarāms – vajadzīga tikai apņēmība.

Izdevumu samazināšana

Pirmkārt, nepieciešams izpētīt, kādi ir līdzšinējie naudas tērēšanas paradumi. To vislabāk izdarīt ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi pierakstot visus savus tēriņus. Pēc tam jāveic pierakstu analīze, lai saprastu, kur nepieciešamas korekcijas un kādās izdevumu kategorijās tēriņus var samazināt.

Šādas aktivitātes mērķis ir panākt, ka ienākumi ir lielāki par izdevumiem. Un tas nebūt nenozīmē, ka dzīve tādēļ kļūs garlaicīga – patiesībā ir tik daudz veidu, kā izbaudīt dzīvi bez liekiem tēriņiem.

Ienākumu palielināšana

Papildus izdevumu samazināšanai var domāt par ienākumu palielināšanu. To var izdarīt vairākos veidos, piemēram, atrodot nepilna laika darbu vai piedāvājot savus pakalpojumus.

Budžeta plānošana

Regulāra budžeta plānošana ir labākais veids, kā sekot līdzi naudas plūsmai un pārliecināties, ka izdevumi nepārsniedz ienākumus. Svarīgi budžeta plānā iekļaut visas izdevumu kategorijas, padomājot ne tikai par regulāriem tēriņiem, bet arī par neregulāriem izdevumiem un dažādiem ilgtermiņa mērķiem.

Pacietība

Ieradumu maiņa prasa laiku, tādēļ jāapbruņojas ar pacietību. Bet apņemšanās kaut ko mainīt, ir būtisks pirmais solis. Apņemies izmantot šos padomus, lai mainītu savu finansiālo stabilitāti un iemācītos nedzīvot pāri saviem līdzekļiem.